A-55960-6-1/4
(HU) Fojtószelep, menetes-dugaszolható csatlakozóval
You can add comments on the request summary page.
| Air flow rate (P1=6 bar, ΔP=1 bar): | max. 410 l/min |
|---|---|
| Csatlakozó hüvely anyaga: | Nickel-plated brass |
| Kivitel: | menetes |
| Material body: | Technopolymer |
| Material release ring: | Technopolymer |
| Material retaining ring: | Nickel-plated brass |
| Material seals: | NBR |
| Material support ring: | Technopolymer |
| Medium: | Compressed air |
| O-gyűrű anyaga: | NBR |
| Operating pressure: | 1…10 bar |
| Port size / Connection: | G 1/4" |
| Port size | Push-in connection: | Ø6 |
| Pressure range: | 1…10 bar |
| Rögzítő gyűrű anyaga: | Nickel-plated brass |
| Rögzítő karom anyaga: | Stainless steel |
| Temperature range: | -20°C…+80°C |
A-55960-6-1/4
(HU) Fojtószelep, menetes-dugaszolható csatlakozóval
Please register here to access downloads for data sheets and 3D models.
| Product number | Air flow rate (P1=6 bar, ΔP=1 bar) | Operating pressure | Port size / Connection | Port size | Push-in connection | Options |
|---|
| Type number | Tube size | Port size A | B | C | D | E | F | G | H | I | L1 | L2 | CH | CH1 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A-55960-4-1/8 | 4 | G 1/8" | 5,5 | 20 | 6 | M 12 x 1 | 16,5 | 15 | 39,5...45,5 | 18 | 28,5 | 26 | 14 | 16 |
| A-55960-6-1/8 | 6 | G 1/8" | 5,5 | 20 | 6 | M 12 x 1 | 16,5 | 15 | 39,5...45,5 | 18 | 28,5 | 26 | 14 | 16 |
| A-55960-6-1/4 | 6 | G 1/4" | 7 | 20 | 6 | M 12 x 1 | 16,5 | 15 | 39,5...45,5 | 18 | 28,5 | 26 | 14 | 16 |
| A-55960-8-1/4 | 8 | G 1/4" | 7 | 23 | 6,5 | M 14 x 1 | 16,5 | 17 | 42,5...48,5 | 20 | 33,5 | 29 | 16 | 20 |
| A-55960-8-3/8 | 8 | G 3/8" | 7,5 | 23 | 6,5 | M 14 x 1 | 16,5 | 17 | 42,5...48,5 | 20 | 33,5 | 29 | 16 | 20 |
| A-55960-10-3/8 | 10 | G 3/8" | 7,5 | 24,5 | 8 | M 16 x 1 | 20,5 | 19 | 42,5...54 | 22,5 | 34,5 | 33,5 | 18 | 20 |
| A-55960-10-1/2 | 10 | G 1/2" | 9 | 25 | 8 | M 16 x 1 | 21 | 19 | 42,5...54,5 | 22,5 | 34,5 | 33,5 | 18 | 21 |