AD 40/50
(HU) Körprofil henger
You can add comments on the request summary page.
| Cushioning: | Built-in cushioning rings |
|---|---|
| Diameter: | Ø40 |
| Function: | Single acting |
| Material body: | Stainless steel |
| Material guide bushing: | Sintered bronze |
| Material heads: | Anodized aluminum |
| Material piston: | Anodized aluminum |
| Material piston rod: | Stainless steel (AISI 316) |
| Material seals: | Polyurethane, NBR |
| Medium: | Compressed air |
| Operating pressure: | 1…10 bar |
| Piston rod diameter: | Ø16 mm |
| Piston rod position: | Spring pushes piston rod out without pressure |
| Piston rod thread: | M12 x 1,25 - male thread |
| Piston type: | Magnetic |
| Port size / Connection: | G 1/4" |
| Stroke: | 50 mm |
| Temperature range: | -20°C…+80°C |
| Traction force: | 601 N |
AD 40/50
(HU) Körprofil henger
Please register here to access downloads for data sheets and 3D models.
| Product number | Diameter | Material seals | Piston rod diameter | Piston rod thread | Port size / Connection | Stroke | Options |
|---|
| Type number | Ø [mm] | A | B | C | D | K | L | M | N | P | R | AM | EE | KK | SW |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AD 32/... | Ø 32 | 12 | M 30 x 1,5 | 38 | 36,5 | 38 | 30 | 168 | 14 | 96 | 125 | 20 | G 1/8" | M 10 x 1,25 | 10 |
| AD 40/... | Ø 40 | 16 | M 38 x 1,5 | 46 | 44 | 45 | 35 | 196 | 16 | 111 | 144 | 24 | G 1/4" | M 12 x 1,25 | 12 |
| AD 50/... | Ø 50 | 20 | M 45 x 1,5 | 57 | 55 | 50 | 38 | 220 | 18 | 120 | 158 | 32 | G 1/4" | M 16 x 1,5 | 16 |
| AD 63/... | Ø 63 | 20 | M 45 x 1,5 | 70 | 67,5 | 50 | 38 | 224 | 18 | 124 | 161 | 32 | G 3/8" | M 16 x 1,5 | 16 |