CAF 10/5
(HU) Mini henger
You can add comments on the request summary page.
| Diameter: | Ø10 |
|---|---|
| Function: | Single acting |
| Material body: | Nickel-plated brass |
| Material guide bushing: | Sintered bronze |
| Material heads: | Nickel-plated brass |
| Material piston: | Brass |
| Material piston rod: | Stainless steel (AISI 304) |
| Material seals: | Polyurethane |
| Medium: | Compressed air |
| Operating pressure: | 2…7 bar |
| Piston rod diameter: | Ø5 mm |
| Piston rod thread: | M4 - male thread |
| Port size / Connection: | M5 |
| Stroke: | 5 mm |
| Temperature range: | -20°C…+80°C |
| Thrust force: | 42 N |
CAF 10/5
(HU) Mini henger
Please register here to access downloads for data sheets and 3D models.
| Product number | Diameter | Material seals | Piston rod diameter | Piston rod thread | Port size / Connection | Stroke | Options |
|---|
| Type number | Ø [mm] | A | B | C | D | L | M | P | AM | KK | EE | CH |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CAF 6/5 | Ø 6 | 3 | 9 | 8,5 | M 10 x 1 | 5 | 3 | 18,5 | 9 | M 3 | M 5 | 14 |
| CAF 6/10 | Ø 6 | 3 | 9 | 8,5 | M 10 x 1 | 5 | 3 | 25,5 | 9 | M 3 | M 5 | 14 |
| CAF 6/15 | Ø 6 | 3 | 9 | 8,5 | M 10 x 1 | 5 | 3 | 32,5 | 9 | M 3 | M 5 | 14 |
| CAF 10/5 | Ø 10 | 5 | 14 | 13 | M 15 x 1,5 | 5 | 4 | 20,5 | 11,5 | M 4 | M 5 | 19 |
| CAF 10/10 | Ø 10 | 5 | 14 | 13 | M 15 x 1,5 | 5 | 4 | 27 | 11,5 | M 4 | M 5 | 19 |
| CAF 10/15 | Ø 10 | 5 | 14 | 13 | M 15 x 1,5 | 5 | 4 | 34 | 11,5 | M 4 | M 5 | 19 |
| CAF 16/5 | Ø 16 | 5 | 20 | 19 | M 22 x 1,5 | 6 | 5 | 23,5 | 14 | M 5 | M 5 | 27 |
| CAF 16/10 | Ø 16 | 5 | 20 | 19 | M 22 x 1,5 | 6 | 5 | 29,5 | 14 | M 5 | M 5 | 27 |
| CAF 16/15 | Ø 16 | 5 | 20 | 19 | M 22 x 1,5 | 6 | 5 | 36 | 14 | M 5 | M 5 | 27 |