HIFO 63/25
(HU) ISO 15552 profil henger
You can add comments on the request summary page.
| Cushioning: | Adjustable cushioning |
|---|---|
| Diameter: | Ø63 |
| ISO standard: | ISO 15552 |
| Material body: | Anodized aluminum |
| Material guide bushing: | Sintered bronze |
| Material heads: | Die-cast aluminum |
| Material piston: | Aluminum |
| Material piston rod: | Chromed steel (CK45) |
| Material seals: | NBR, PU (max. 80°C) |
| Medium: | Compressed air |
| Operating pressure: | 1…10 bar |
| Piston rod thread: | M16 x 1,5 - male thread |
| Piston type: | Magnetic |
| Port size / Connection: | G 3/8" |
| Stroke: | 25 mm |
| Temperature range: | -20°C…+80°C |
| Thrust force: | 1776 N |
| Traction force: | 1597 N |
| Ways: | Double acting |
HIFO 63/25
(HU) ISO 15552 profil henger
Please register here to access downloads for data sheets and 3D models.
| Product number | Diameter | Material seals | Piston rod thread | Port size / Connection | Stroke | Options |
|---|
| Type number | Ø [mm] | A | AF | Ø B | Ø BA | BG | E | EE | J2 | J3 | KK | L2 | L7 | L8+ | Ø MM | PL | RT | SW 1 | SW 2 | TG | VA | VD | WH |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HIFO 32/... | 32 | 22 | 12 | 30 | 30 | 16 | 47 | G 1/8" | 5,7 | 5,3 | M10x1,25 | 18 | 7 | 94 | 12 | 13 | M6 | 10 | 17 | 32,5 | 4 | 5 | 26 |
| HIFO 40/... | 40 | 24 | 12 | 35 | 35 | 16 | 54,5 | G 1/4" | 7,3 | 5 | M12x1,25 | 22 | 9,2 | 105 | 16 | 14 | M6 | 13 | 19 | 38 | 4 | 5 | 30 |
| HIFO 50/... | 50 | 32 | 16 | 40 | 40 | 16 | 65 | G 1/4" | 7 | 6 | M16x1,5 | 25,5 | 9 | 106 | 20 | 14 | M8 | 17 | 24 | 46,5 | 4 | 6 | 37 |
| HIFO 63/... | 63 | 32 | 16 | 45 | 45 | 16 | 75 | G 3/8" | 8 | 7,5 | M16x1,5 | 26 | 8 | 121 | 20 | 16 | M8 | 17 | 24 | 56,5 | 4 | 6 | 37 |