MC 210 501 EX D
MC 210 501 EX D
Coil and electric connector is not included
You can add comments on the request summary page.
| ATEX zone: | II 2 G Ex h IIC T6 Gb -10°C ≤Ta ≤ +50°C | II 2 D Ex h IIIC |
|---|---|
| Actuation: | Electrically actuated |
| Air flow rate (P1=6 bar, ΔP=1 bar): | 650 l/min |
| Function: | Monostable |
| Ignition protection type: | Ex d |
| Material body: | Aluminum |
| Medium: | Compressed air |
| Mounting type: | In-line |
| Operating pressure: | 2…10 bar |
| Port orientation: | On two sides |
| Port size / Connection: | G 1/8" |
| Power consumption: | 3 W / 5 VA |
| Switching time: | 50 ms | 6 bar, +20°C |
| Temperature range: | -10°C…+50°C |
| Ways: | 2/2-ways |
MC 210 501 EX D
MC 210 501 EX D
Please register here to access downloads for data sheets and 3D models.
| Product number | Air flow rate (P1=6 bar, ΔP=1 bar) | Function | Operating pressure | Port size / Connection | Power consumption | Options |
|---|