P 520 121 EX
P 520 121 EX
You can add comments on the request summary page.
| ATEX zone: | II 2 G Ex h IIC T6 Gb -10°C ≤Ta ≤ +50°C | II 2 D Ex h IIIC |
|---|---|
| Actuation: | Pneumatically actuated |
| Actuation pressure: | 2,5…10 bar |
| Air flow rate (P1=6 bar, ΔP=1 bar): | 3000 l/min |
| Function: | Bistable |
| Material body: | Aluminum |
| Medium: | Compressed air |
| Mounting type: | In-line |
| Operating pressure: | 1…10 bar |
| Port orientation: | On two sides |
| Port size: | G 1/8" |
| Port size / Connection: | G 1/2" |
| Temperature range: | -10°C…+50°C |
| Ways: | 5/2-ways |
P 520 121 EX
P 520 121 EX
Please register here to access downloads for data sheets and 3D models.
| Product number | Actuation pressure | Air flow rate (P1=6 bar, ΔP=1 bar) | Function | Operating pressure | Port size | Port size / Connection | Options |
|---|