LAZ 100/80
(HU) LAZ henger késtolózárakhoz
You can add comments on the request summary page.
| Cushioning: | Built-in cushioning rings |
|---|---|
| Diameter: | Ø100 |
| Material body: | Anodized aluminum |
| Material heads: | Anodized aluminum |
| Material piston: | Aluminum |
| Material piston rod: | Stainless steel (AISI 304) |
| Material seals: | Polyurethane, NBR |
| Medium: | Compressed air |
| Operating pressure: | 1…10 bar |
| Piston rod thread: | M16 x 1,5 - male thread |
| Piston type: | Magnetic |
| Port size / Connection: | G 1/4" |
| Stroke: | 80 mm |
| Temperature range: | -20°C…+80°C |
| Thrust force: | 4710 N |
| Traction force: | 4521 N |
| Ways: | Double acting |
LAZ 100/80
(HU) LAZ henger késtolózárakhoz
Please register here to access downloads for data sheets and 3D models.
| Product number | Diameter | Material seals | Piston rod thread | Port size / Connection | Stroke | Options |
|---|
| Type number | Ø [mm] | AM | D1 | KK | SW.1 | D2 | D3 | D4 | BG | R | E | F | G | H | WH | L | ZB |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LAZ 80/... | Ø 80 | 32 | Ø 20 | M16x1,5 | 17 | Ø 70 | M8x15 | M10 | 22 | 72 | 100 | 90 | 8 | 35 | 16 | 114 | 130 |
| LAZ 100/... | Ø 100 | 32 | Ø 20 | M16x1,5 | 17 | Ø 70 | M8x15 | M10 | 22 | 89 | 118 | 110 | 18 | 40 | 16 | 118 | 134 |
| LAZ 125/... | Ø 125 | 54 | Ø 32 | M27x2 | 27 | Ø 102 | M10x18 | M12 | 26 | 110 | 140 | 134 | 28 | 45 | 24 | 138 | 162 |
| LAZ 160/... | Ø 160 | 54 | Ø 32 | M27x2 | 27 | Ø 102 | M10x18 | M16 | 22 | 140 | 174 | 174 | 32 | 60 | 24 | 123 | 147 |