LAZ 320/200
(HU) LAZ henger késtolózárakhoz
You can add comments on the request summary page.
| Cushioning: | Built-in cushioning rings |
|---|---|
| Diameter: | Ø320 |
| Material body: | Anodized aluminum |
| Material heads: | Anodized aluminum |
| Material piston: | Aluminum |
| Material piston rod: | Stainless steel (AISI 420) |
| Material seals: | Polyurethane, NBR |
| Medium: | Compressed air |
| Operating pressure: | 1…10 bar |
| Piston rod thread: | M36 x 2 - male thread |
| Piston type: | Magnetic |
| Port size / Connection: | G 1/2" |
| Stroke: | 200 mm |
| Temperature range: | -20°C…+80°C |
| Thrust force: | 48230 N |
| Traction force: | 47476 N |
| Ways: | Double acting |
LAZ 320/200
(HU) LAZ henger késtolózárakhoz
Please register here to access downloads for data sheets and 3D models.
| Product number | Diameter | Material seals | Piston rod thread | Port size / Connection | Stroke | Options |
|---|
| Type number | Ø [mm] | AM | D1 | KK | SW.1 | D2 | D3 | D4 | D5 | E | H | WH | L | ZB |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LAZ 200/... | Ø 200 | 72 | Ø 40 | M36x2 | 36 | Ø 102 | M10x20 | Ø 140 | M16x25 | 215 | 75 | 30 | 123 | 153 |
| LAZ 250/... | Ø 250 | 72 | Ø 40 | M36x2 | 36 | Ø 102 | M10x20 | Ø 140 | M16x25 | 265 | 80 | 30 | 138 | 168 |
| LAZ 320/... | Ø 320 | 72 | Ø 40 | M36x2 | 36 | Ø 102 | M10x20 | Ø 140 | M16x25 | 340 | 100 | 30 | 135 | 168 |