QEFV 63/15
(HU) UNITOP kompakt henger
You can add comments on the request summary page.
| Cushioning: | Built-in cushioning rings |
|---|---|
| Diameter: | Ø63 |
| Function: | Single acting |
| Material body: | Anodized aluminum |
| Material guide bushing: | Sintered bronze |
| Material heads: | Anodized aluminum |
| Material piston: | Aluminum |
| Material piston rod: | Chromed steel (CK45) |
| Material seals: | Polyurethane, NBR |
| Medium: | Compressed air |
| Operating pressure: | 1…10 bar |
| Piston rod diameter: | Ø16 mm |
| Piston rod position: | Spring pushes piston rod out without pressure |
| Piston rod thread: | M12 x 1,5 - male thread |
| Piston type: | Magnetic |
| Port size / Connection: | G 1/8" |
| Stroke: | 15 mm |
| Temperature range: | -20°C…+80°C |
| Traction force: | 1661 N |
QEFV 63/15
(HU) UNITOP kompakt henger
Please register here to access downloads for data sheets and 3D models.
| Product number | Diameter | Material seals | Piston rod diameter | Piston rod thread | Port size / Connection | Stroke | Options |
|---|
| Type number | Ø [mm] | A | B | E | E1 | L | N | R | T | AM | EE | KK | LA | LB | PL | RT | SW | WH |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| QEFV 12/... | Ø 12 | 6 | 6 | 29 | 1 | 35 | 42,5 | 18 | 1,5 | 16 | M 5 | M 6 | 16 | 4 | 6,5 | M 4 | 5 | 7,5 |
| QEFV 16/... | Ø 16 | 8 | 6 | 29 | 1 | 35 | 43,5 | 18 | 2 | 20 | M 5 | M 8 | 16 | 4 | 6,5 | M 4 | 7 | 8,5 |
| QEFV 20/... | Ø 20 | 10 | 6 | 36 | 1,5 | 39 | 46 | 22 | 2 | 22 | M 5 | M 10 x 1,25 | 18,5 | 4 | 8 | M 5 | 9 | 7 |
| QEFV 25/... | Ø 25 | 10 | 6 | 40 | 1,5 | 39 | 46 | 26 | 2 | 22 | M 5 | M 10 x 1,25 | 18,5 | 4 | 8 | M 5 | 9 | 7 |
| QEFV 32/... | Ø 32 | 12 | 6 | 50 | 2 | 42 | 49 | 32 | 2,8 | 22 | G 1/8" | M 10 x 1,25 | 21,5 | 4 | 6,5 | M 6 | 10 | 7 |
| QEFV 40/... | Ø 40 | 12 | 6 | 60 | 2,5 | 45,5 | 54 | 42 | 2,8 | 22 | G 1/8" | M 10 x 1,25 | 21,5 | 4 | 7,5 | M 6 | 10 | 8,5 |
| QEFV 50/... | Ø 50 | 16 | 6 | 68 | 3 | 45,5 | 55,5 | 50 | 3,5 | 24 | G 1/8" | M 12 x 1,25 | 23,5 | 4 | 7,5 | M 8 | 13 | 10 |
| QEFV 63/... | Ø 63 | 16 | 8 | 87 | 4 | 51 | 61,5 | 62 | 3,5 | 24 | G 1/8" | M 12 x 1,25 | 28,5 | 4 | 7,5 | M 10 | 13 | 10,5 |
| QEFV 80/... | Ø 80 | 20 | 8 | 107 | 4 | 62 | 75 | 82 | 4,5 | 32 | G 1/8" | M 16 x 1,5 | 28,5 | 4 | 9,5 | M 10 | 17 | 13 |
| QEFV 100/... | Ø 100 | 25 | 8 | 128 | 5 | 68 | 83,5 | 103 | 6 | 40 | G 1/4" | M 20 x 1,5 | 28,5 | 4 | 10,5 | M 10 | 22 | 15,5 |