RIM 8/100
(HU) ISO 6432 körprofil henger
You can add comments on the request summary page.
| Cushioning: | Built-in cushioning rings |
|---|---|
| Diameter: | Ø8 |
| ISO standard: | ISO 6432 |
| Material body: | Stainless steel |
| Material guide bushing: | Sintered bronze |
| Material heads: | Anodized aluminum |
| Material piston: | Brass |
| Material piston rod: | Stainless steel (AISI 304) |
| Material seals: | Polyurethane, NBR |
| Medium: | Compressed air |
| Operating pressure: | 1…10 bar |
| Piston rod diameter: | Ø4 mm |
| Piston rod thread: | M4 - male thread |
| Piston type: | Magnetic |
| Port size / Connection: | M5 |
| Stroke: | 100 mm |
| Temperature range: | -20°C…+80°C |
| Thrust force: | 30 N |
| Traction force: | 18 N |
| Ways: | Double acting |
RIM 8/100
(HU) ISO 6432 körprofil henger
Please register here to access downloads for data sheets and 3D models.
| Product number | Diameter | Material seals | Piston rod diameter | Piston rod thread | Port size / Connection | Stroke | Options |
|---|
| Type number | Ø [mm] | A | B | C | D | E | K | L | M | N | P | R | AM | EE | KK | SW |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RIM 8/... | Ø 8 | 4 | M 12 x 1,25 | 8 | 16 | 4 | 16 | 12 | 86 | 6 | 46 | 64 | 12 | M 5 | M 4 | - |
| RIM 10/... | Ø 10 | 4 | M 12 x 1,25 | 8 | 16 | 4 | 16 | 12 | 86 | 6 | 46 | 64 | 12 | M 5 | M 4 | - |
| RIM 12/... | Ø 12 | 6 | M 16 x 1,5 | 12 | 19 | 6 | 22 | 18 | 104 | 9 | 48 | 75 | 16 | M 5 | M 6 | 5 |
| RIM 16/... | Ø 16 | 6 | M 16 x 1,5 | 12 | 19 | 6 | 22 | 18 | 109 | 9 | 53 | 82 | 16 | M 5 | M 6 | 5 |
| RIM 20/... | Ø 20 | 8 | M 22 x 1,5 | 16 | 27 | 8 | 24 | 20 | 131 | 12 | 67 | 95 | 20 | G 1/8" | M 8 | 7 |
| RIM 25/... | Ø 25 | 10 | M 22 x 1,5 | 16 | 30 | 8 | 28 | 22 | 140 | 12 | 68 | 104 | 22 | G 1/8" | M 10 x 1,25 | 9 |